857
144595

BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris

Fanerad med jakaranda, amarant och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Signerad på översta lådkanten "INB" samt med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 78, bredd 44, höjd 81,5 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar, ett bakben något maskstunget och med mindre lagningar. Skivan med gamla nagg.