Madeleine Pyk – en samling F769
861
156973

BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 270 - 4 360 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Fanerad med alm och plommon. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Längd 120, bredd 60, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Lagad skiva, ställvis maskstungen, fanerlagningar.