871
114795

BYRÅ. Jonas Hultstens art (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda och lönn. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av bandfläta, lagerkransar samt trofé med pilkoger, fackla och pilbåge. Längd 115, bredd 58, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.

Fanerlagningar, fanerskador, retuscher. Blyertsnotering reparerad 1866, samt 1950 av snickare Gustafsson på Nordiska museet.