884
158685

SKÅP. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Uppsvängt krön. Hyllor och tre små lådor bakom dörrpar. Nedtill fyra lådor. Längd 162, bredd 61, höjd 222 cm. Nycklar medföljer.

Lådornas lås senare, en dragknopp till liten låda saknas. Smärre torksprickor, fanerskador.