904
136501

BORD, av Johan Petter Berg (mästare och hovschatullmakare i Stockholm 1802-16). Sengustavianskt.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Fanerat med valnöt. I sargen låda. Benkryss. Etikettmärkt i lådan "Kongl. Hof Schatullmakaren Johan Pett. Berg". Längd 59, bredd 40,5, höjd 74,5 cm. Nyckel medföljer.

Smärre fanerskador, fanerlagningar.

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1997, jämför avbildat identiskt bord i valnöt sid. 57.