920
155217

KONSOLBORD. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Förgylld och bronserad. Skiva av vit marmor. Fotplatta i grön marmorimitation. Framben i form av ymnighetshorn. Skivan märkt undertill "Calmar". Längd 90, bredd 45, höjd 81 cm.

Fotplattan troligen ursprungligen med en sockelram.