961
120157

KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris

Bonad. Uppsvängd stoppad rygg. Svängda sarger, armstöd och ben. Skuren, delvis genombruten, dekor av rocailler, blommor och akantus. Lös stoppad sits.

Lagningar, smärre bräckage, ställvis maskstungen.

Proveniens

Hans Tobiesens konstsamling nr 667. Inköpt 1954 hos Winkel och Magnusson.