97
139957

Edvard Westman

(Sverige, 1865-1917)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
58 000 SEK
Edvard Westman
(Sverige, 1865-1917)

"Zarewna"

Signerad Edv. Westman och daterad Färjsundet 14 juli -94. Pannå 22,5 x 33,5 cm.

Byggd i Storbritannien 1874 nyttjades "Tsarevna" främst av Tsar Alexander III vid hans besök i den finska skärgården där Tsaren emellanåt umgicks med den lokala fiskarbefolkningen vilka ofta inte hade en aning om vem det var som de talade med.

Formgivare

Representerad på museerna i Gävle och Åbo.