99
137307

Jacob Hägg

(Sverige, 1839-1931)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Jacob Hägg
(Sverige, 1839-1931)

Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884

Signerad J Hägg och daterad 1888. Akvarell 27 x 39 cm.

Katalognumret föreställer ångfregatten Vanadis under insegling till ön Jaluit i Söderhavet 1884.

Vanadis genomförde Flottans andra världsomsegling 1883-85 (ca 30 år efter Eugenies dito 1851-53). Chef ombord var kommendör Otto Lagerberg och bland officerarna ombord fanns löjtnanterna prins Oscar (senare Oscar II) och Arvid Lindman (senare statsminister).

Resan hade även vetenskapliga syften och ett antal vetenskapsmän, bl a zoologen Hjalmar Stolpe, deltog på resan och mängder av artefakter samlades in som nu utgör en stor del av etnografiska muséets samlingar. Resan gick västvart genom Magellans sund, Lima, diverse öar i Söderhavet, Japan, Indien och hem via den nyöppnade Suezkanalen.

Jordomseglingen tog 18 månader. I och med denna resa kan man säga att flottans världsomseglingar med handelspolitiska och vetenskapliga förtecken var avslutade, ävenså den sista med ett seglande fartyg. Nästa jordomsegling skulle dröja 70 år och genomfördes med Älvsnabben och var en ren utbildningsresa för officersaspiranter. Totalt har Svenska flottan genomfört 8 världsomseglingar – och fler lär det inte bli.