Madeleine Pyk – en samling F769
125
191980

Leander Engström

(Sverige, 1886-1927)
Utropspris
130 000 - 150 000 SEK
12 300 - 14 200 EUR
14 100 - 16 300 USD
Klubbat pris
Leander Engström
(Sverige, 1886-1927)

Solbelyst landskap, Norrland

Signerad Leander Engström. Papp pannå 65 x 81 cm.

Tilläggslista

Ej Pannå - papp pannå.

Proveniens

Gösta Olson, Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm.

Formgivare

Per Leander Engström var en svensk bildkonstnär född i Ytterhogdal. Han studerade för Henri Matisse i Paris och vid Konstnärsförbundets skola i Stockholm. Engström var med i konstnärsgruppen De unga tillsammans med bland andra Isaac Grünewald och Tor Bjurström. Engström fann inspiration hos Paul Gauguin, Vincent van Gogh och Paul Cézanne. Leander Engström är far till konstnären Tord Leander Engström. Leander Engström gick i Osslunds fotspår och fängslades av Lapplands överväldigade naturscenerier, som han skildrade med fauvismens former och färger. Målningarna från 1912-1915 – landskap, stilleben och naket – är harmoniska och känsliga, uppbyggda enligt Cézannes principer i diskreta, svala färger. Åren 1916-1919 kan ses som hans mest expressionistiska period. Svepande linjer, stora stiliserade plan och starka klara färger domineras av hans karaktäristiska kallgröna. 1920-1922 vistades han i Italien för att studera ungrenässansen. Under den tiden närmade han sig den nya sakligheten. Leander Engström var en av de mest betydande bland Matisseeleverna.