18
191983

Torsten Jovinge

(Sverige, 1898-1936)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 500 - 17 700 EUR
16 200 - 18 500 USD
Klubbat pris
195 000 SEK
Torsten Jovinge
(Sverige, 1898-1936)

Vy över Vasabron

Signerad Torsten Jovinge och daterad -33 a tergo. Duk 62 x 50,5 cm.

I rena, klara färger och med ett geometriskt formspråk målade Jovinge puristiska arkitekturmotiv i funktionalismens Stockholm på 1930-talet. Torsten Jovinges konstnärsskap och liv blev kort då han dog i Sevilla två dagar efter att det spanska inbördeskriget bröt ut i staden den 18 juli 1936, endast 38 år gammal. Den officiella dödsorsaken var självmord, men mer troligt är att han befann sig på fel plats vid fel tillfälle. De puristiska motiven med välkända vyer i Stockholm är populära, men sällsynta på konstmarknaden.