191983

18. TORSTEN JOVINGE, Vy över Vasabron.

Signerad Torsten Jovinge och daterad -33 a tergo. Duk 62 x 50,5 cm.

Följerätt
Nej
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK / 18 919 - 21 622 EUR
Klubbat pris
195 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

I rena, klara färger och med ett geometriskt formspråk målade Jovinge puristiska arkitekturmotiv i funktionalismens Stockholm på 1930-talet. Torsten Jovinges konstnärsskap och liv blev kort då han dog i Sevilla två dagar efter att det spanska inbördeskriget bröt ut i staden den 18 juli 1936, endast 38 år gammal. Den officiella dödsorsaken var självmord, men mer troligt är att han befann sig på fel plats vid fel tillfälle. De puristiska motiven med välkända vyer i Stockholm är populära, men sällsynta på konstmarknaden.