281
190406

Edvin Öhrström

(Sverige, 1906-1994)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Edvin Öhrström
(Sverige, 1906-1994)

"Negerboxaren"

Signerad Öhrström. Trärelief i björk, höjd 88,5 cm, bredd 70 cm, djup 9 cm.

Tilläggslista

Omfattas av följerätt (d). Droit de suite.

Proveniens

Sten Lindebergs samling, Stockholm.

Konstakademien, Stockholm, "Edvin Öhrström", 1979, kat nr 15.

Folke Holmér, "Edvin Öhrström", 1979, avbilad sid 11.

Efter studier för Carl Milles vid Konsthögskolan, tillbringade Edvin Öhrström en tid i Paris. Där tecknade han för Léger vid Académie Moderne och var aktiv i den svenska konstnärskolonin. Han blev nära vän med konstnärskollegan Albin Amelin och de båda sökte också en gemensam motivsfär bortanför de upplysta boulevarderna. Arbetare i industrikvarteren nedtecknades av kontsnärerna och Öhrströms skulpturala språk blev starkt uttrycksfullt och plastiskt. "Negerboxaren" visar på ett intresse också för ett psykologiskt uttryck. Under 1930-talet fördjupas Öhrströms personskildringar och de tar sig uttryck i skulpturer av både män, kvinnor och barn.

Formgivare