Madeleine Pyk – en samling F769
298
192607

Axel Nordell

(Sverige, 1914-1997)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
950 - 1 430 EUR
1 090 - 1 640 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Axel Nordell
(Sverige, 1914-1997)

"Torso Q'Feminin"

Signerad Axel Nordell och daterad 1985. Brons. Höjd 64 cm.

Enligt uppgift i en edition om 6 exemplar (under Nordells livstid blev endast två gjutna, varav detta exemplar är det första).