32
188879

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

Sittande kubistisk kvinna

Signerad med dedikation och daterad Paris den 26.5.27. Blyerts 26,5 x 22 cm.

Proveniens

Arkeologen Olof Janse (författare till "Ljusmannens gåta"), senare professor i USA. Därefter i släktens ägo.

"Till gode vännen Janse för många trevliga stunder i Paris. St. Cecile. Closerie de Lilas, St. Germain och många andra ställen. Gertrud och jag hälsa dig. Din vän Carlsund."

Formgivare