34
188897

Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 200 - 71 000 EUR
55 600 - 74 100 USD
Klubbat pris

Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

"Komposition"

Signerad med signatur F. Léger och daterad -26. Gouache 44 x 27 cm. (Oscar Reutersvärd intygar i tusch "Denna gouache + Légers sign. utförda av O.G. Carlsund O.R-d."). Troligen utförd efter Légers anvisningar (eller möjligen som en kopia efter Léger).

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Otto G Carlsund", 2007 kat nr 474.
Norrköpings Konstmuseum, "Otto G Carlsund", 26 januari - 6 april 2008.

Oscar Reutersvärd, "Otto G Carlsund", 1988, sid 14-16.

I januari 1924 flyttade Otto G Carlsund till Paris. Gösta Adrian-Nilsson presenterade den nyanlände svensken för Fernand Léger, varpå Carlsund genast skrev in sig i Légers målarskola, Académie Moderne. Carlsund blev snart Légers högra hand och fick agera tolk mellan läraren och sina elever pga sina utmärkta språkkunskaper.

Oscar Reutersvärd beskriver i monografin över Otto G Carlsund arbetsrelationen mellan svensken och Léger, "Carlsund berättade att Léger baserade så starkt sina kompositioner på svenskens tekniska och estetiska begåvning att han ibland bara ritade med pekfingret i luften hur han tänkte sig den presumtiva bilden". Vidare citerar Reutersvärd Carlsund med anledning av att svensken signerade med sin läromästares signatur, "Och ibland satte jag själv dit också Légers namn eller hans intitialer".

Enligt Reutersvärd visste Léger om detta, och han skall även ha konstaterat att så skedde "à ma connaissance". I så hög grad litade Léger på Carlsunds kompetens och lojalitet.

(Se Oscar Reutersvärd, "Otto G. Carlsund", 1988, sid 14-16.)

Formgivare