355
192743

Pierre Bonnard, (Efter)

(Frankrike, 1867-1947)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Pierre Bonnard, (Efter)
(Frankrike, 1867-1947)

"La femme au chien"

Färgakvatint, 1925, av Jacques Villon efter Pierre Bonnard, signerad med blyerts 170/200, tryckt hos Chalcographie du Louvre, Paris, utgiven av Bernheim-Jeune, Paris. 50,1 x 24,5 cm, bladstorlek 62,7 x 40 cm (BFK Rives).

Något gulnad, fuktfläck på bladets nedre kant.

Proveniens

Riksförbundet för bildande konst, Stockholm.

Riksförbundet för bildande konst

Ginestet/Pouillon E643.

Formgivare

En av de mest betydande postimpressionisterna, som under sin studietid på Academie Julian kommit i kontakt med bl.a. Paul Ranson och Ker Xavier Roussel , unga konstnärer, som bildade gruppen ”Les Nabis” (hebreiska för profeterna) och utvecklade en konst, präglad av symbolism och impressionism. Hans motivkrets var vid med landskap, stilleben, figurkompositioner och interiörer, allt i en ljus färgskala.
Representerad på ett stort antal betydande museer över hela världen.