Madeleine Pyk – en samling F769
357
186572

Georges Braque

(Frankrike, 1882-1963)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
31 000 SEK

Georges Braque
(Frankrike, 1882-1963)

"La musique", ur: "Si je mourais là-bas" (page 54)

Färgträgravyr, 1962, signerad med blyerts H.C. 21,5 x 31,5 cm, bladstorlek 37 x 46,7 cm (Japan).

Monterad med papperstejp längs bladets kanter a tergo.

Proveniens

Galerie Leandro, Genève (inköpt 1972).

Vallier 181.

Formgivare

Georges Braque var en fransk bildkonstnär, skulptör och räknas till en av de mest framstående modernisterna. Han studerade vid École des Beaux-Arts i Le Havre. I början av karriären målade han impressionistiskt och var en tid ansluten till fauvisterna tillsammans med bland andra Henri Matisse, Emile-Othon Friesz och André Derain. År 1908 började Braque intressera sig för geometriska former och perspektiv och inledde ett nära samarbete med Pablo Picasso. De utvecklade en kubistisk stil i monokroma färger och mångfacetterade, komplexa mönster. Hans motivkrets kretsade främst kring stilleben och musikinstrument. Efter första världskriget, i vilket Braque deltog och blev svårt skadad, målade han främst arkaiska stilleben.