39
190165

Waldemar Lorentzon

(Sverige, 1899-1984)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 500 - 27 000 EUR
23 700 - 28 500 USD
Klubbat pris

Waldemar Lorentzon
(Sverige, 1899-1984)

"I hans händer"

Signerad Lorentz, samt signerad Waldemar Lorentzon och daterad 1945 a tergo. Duk 83 x 92 cm.

Proveniens

Konstnärens släkt.

Hallands museum, Halmstad, "Waldemar Lorentzon", 30 juni-25 augusti 1974, kat nr 102.

År 1933 sluter Halmstadgruppens medlemmar upp kring surrealismens bildvärld. 1935 manifesteras deras surrealistiska måleri på utställningen "Kubisme = Surrealisme" som arrangeras i Köpenhamn av den danske konstnären Vilhelm Bjerke Petersen och Halmstadgruppens välgörare maskiningenjören Egon Östlund. Inbjudna blir förutom de nordiska konstnärerna flera utländska celebriteter såsom Salvador Dali, Max Ernst och Réne Magritte. Att det sker just i Köpenhamn är ingen tillfällighet, den danska illusionistiska surrealismen har en parallell utveckling med den svenska på 1930-talet.
1935 målar Waldemar Lorentzon "Kosmisk moder" som anses vara hans starkaste verk med ett visionärt innehåll som pekar framåt mot hans senare, svagt religöst färgade verk på 1940-talet. Waldemar Lorentzon anammade den illusionistiska surrealismen, den som avbildar drömmarna. Märkbart är dock arvet från 20-talets plangeometriska konst med en förmåga att organisera och harmoniskt komponera motiven. Den aktuella målningen "I hans händer" är välbalanserad i hela kompositionen. Motivet gripande vackert där det varma skenet bortom molnen omsluter de nakna oskyddade människorna. Tryggheten finns dock framförallt i händerna som omsluter paret och skyddar dem mot världens ondska. Varsamt lyfts mänskligheten upp tills ljuset återvänder till jorden, ett tidsdokument som stämmer med året 1945.

Formgivare