Madeleine Pyk – en samling F769
392
175555

Wifredo Lam

(Kuba, 1902-1982)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Wifredo Lam
(Kuba, 1902-1982)

"Croiseur Noir"

Portfölj med 6 färgakvatinter samt separat svit om 6 färgakvatinter signerade med blyerts och numrerade 106/125, textsidor, justification du tirage signerat av Wifredo Lam samt av författaren André Pieyre de Mandiargues, Exemplaire No 106, tryckt hos L'Atelier Morsang, Paris, 1972. Förvarade lösa i skyddsportfölj. 32,5 x 26,3 cm.

Formgivare

Wifredo Lam var en kubansk bildkonstnär, skulptör och gravör född i Sagua La Grande. Lam studerade vid Escuela de Bellas Artes i Havanna och i Madrid för Fernando Álvarez de Sotomayor y Zaragoza, som var kurator på Museo del Prado och lärare till Salvador Dalí. Lam tillhörde surrealistgruppen och fick under en period i Paris kontakt med Pablo Picasso, som var anhängare av Lams konst, och presenterade honom för många av de ledande konstnärerna vid tiden såsom Fernand Léger, Henri Matisse, Georges Braque och Joan Miró från vilka han tog intryck. Ett av Lams mest kända verk är ”The Jungle” från 1943 som finns på Museum of Modern Art. Verketär ett exempel på Lams polymorfa uttryck i sin konst, han sammanställer människor, djur och växter till en massa.