456
192475

JOSEF FRANK Skåp, Firma Svenskt Tenn, ca 1934.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny med grönt skinn delvis guldpräglat, list, på benställning av mahogny. Bakstycket med rund bricka med änglamärket Svenskt Tenn Stockholm. Höjd 132 cm, bredd 100 cm, djup 57 cm.

Skador och slitage.

Proveniens

Familjen Kreuger.

Sigillmärkningen med Firma Svenskt Tenns änglaemblem användes endast några få år i början på 1930-talet, ca 1930-34. Skåpet torde därmed vara utfört under Josef Franks första tid i Sverige, sedan Josef och Anna flyttat hit permanent år 1934.