458
192095

C A LINDMAN, efter. Planscher, 8 st, ur "Nordens Flora".

Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
88 - 132 EUR
92 - 138 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

8 st ark à 70 x 51 cm.

Mindre revor och kantskador, något gulnade. (8)

Proveniens

Dessa ark härrör från den inredning Firma Svenskt Tenn och Josef Frank gjorde till den svenska legationen i Teheran, Iran i början av 1950-talet.

Denna typ av planscher användes av Josef Frank till att tapetsera Flora-möblerna från 1930-talet och framgent.