462
190521

JOSEF FRANK "Florabyrån", Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
78 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre utdragslådor, på kulfötter. Längd 131 cm, bredd 43 cm, höjd 76 cm.

Restaurerad, dvs avlägsnad övermålad grön färg, ett handtag senare, smärre skador och slitage. Nycklar saknas.

Modellen formgiven vid 1940-talets början.