463
178377

JOSEF FRANK Bokhyllor, 1 par, Firma Svenskt Tenn, modell 2255.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 820 - 2 270 EUR
1 900 - 2 380 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tvådelad, underdel med låda och ett dörrpar, överdel med hyllplan, vit- och grönlackerad, skiva och nyckelbricka i valnöt. Draghandtag av mässing. Vardera längd 100 cm, djup 50 cm, höjd 225 cm.

Slitage och repor. (2)

Modellen formgiven år 1943, omarbetad år 1960.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?