538
192519

BRUNO MATHSSON Karmstol, "Arbetsstol 41 med hög rygg", Firma Karl Mathsson, Värnamo 1943.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
6 200 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Böjträ av bok, flätad röd sadelgjord. Etikettmärkt BRUNO MATHSSON, Firma KARL MATHSSON, MADE IN VÄRNAMO, SWEDEN samt BRUNO MATHSSON MÖBLER, egenhändigt otydligt signerad KM 43.

Smärre skador, förstärkt vid armlän.