Madeleine Pyk – en samling F769
547
171305

HANS BERGSTRÖM, bordslampa, Ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
7 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stång i räfflad alm, fot och bladdekor av mässing. Höjd 52 cm exkl vit tygskärm.

Lampfattning med sprickor, slitage.

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan, Arvinius Förlag, Stockholm 2009, modellen avbildad sid 232.