549
192975

STIG LINDBERG Soffbord, för Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1956.

Stig lindberg soffbord, för gustavsberg och nordiska kompaniet 1956.

Emaljskiva med stiliserad dekor i rött, gult och svart, signerad Stig L. Underrede av ek ritat av David Rosén, NK:s Trivaserie. Märkt med metallbricka AB Nordiska Kompaniet STOCKHOLM MADE IN SWEDEN NK och stämplat 3 OKT 1956 579-057. Längd 125 cm, bredd 54,5 cm, höjd 47,5 cm.

Underredet med slitage, ett ben med spricka vid fästet.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

649 - 865 EUR

Klubbat pris:
5 000 SEK
Om auktionen
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77