551
192529

CARL-AXEL ACKING Skrivbord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-50-tal.

Carl-axel acking skrivbord, svenska möbelfabrikerna, bodafors, 1940-50-tal.

Mahogny och valnöt, fasade hörn. benen profilerade med knäckar. Längd 146 cm, bredd 73 cm, höjd 77,5 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

6 000 - 8 000 SEK

649 - 865 EUR

Klubbat pris:
26 000 SEK
Proveniens

Högsta Domstolen

Om auktionen
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 69