553
167373

GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, Bergboms, Malmö 1950-tal, modell G-33.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
23 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Svartlackerad. Skärmen invändigt märkt G - 33 - BERGBOM - MAX 25W. Höjd 124 cm.

Smärre slitage.

Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grasshopper".