558
189393

HANS BERGSTRÖM Golvarmatur, Ateljé Lyktan, 1950-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modell nr 545, mässingstomme, delvis lindad med brunt läder, tredelad fot. Tygskärm. Höj- och sänkbar.

Slitage.

Johan Jansson, Staffan Bengtsson, "Ljuset ska vara vitt och lysa fritt - Historien om ateljé Lyktan, Arvinius Förlag, Stockholm 2009, se sid 235.

Arkitekt S.I.R Hans Bergström grundade år 1933 Ateljé Lyktan. Han deltog bl.a. med armaturer i H55-utställninen samt vid Milano Triennalen år 1954.