581
178757

ALICE NORDIN, tillskriven, takarmatur, för Böhlmarks Lampfabrik, 1910-20-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Jugend. Patinerad gjuten mässing, fyra mindre slipade glaskupor samt en större, reliefdekor av örnar och blad. Höjd ca 115 cm, diam 80 cm.

Smärre slitage.

Modellen i produktion 1913-28 och finns i olika storlekar.