583
189615

ALFRED OHLSON, bordslampa, Herman Bergmans konstgjuteri, Stockholm 1910-20-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
11 800 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Patinerad brons, naken kvinnofigur med uppsträckta händer. Signerad A Ohlson HB K AB. Höjd 59 cm. Skärm i grönt överfångsglas, signerad A E BOMAN 1919 UNIK.

Skärmen ej ursprunglig, med borrhål på kanten, lagning vid lampfäste.

Alfred Ohlson (1868-1949)