599
176897

CARL HÖRVIK, byrå, 1920-tal.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 900 - 2 850 EUR
2 170 - 3 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
CARL HÖRVIK, byrå, 1920-tal.

Fanerad med björk, mahogny inläggningar i ebenholts m m av fåglar, växtornamentik, skiva av kalksten. Svängd form, tre lådor, draghandtag av mässing.
Bredd 98 cm, djup 52 cm, höjd 74 cm. Nyckel finns.

Smärre skador och slitage. Nyckel finns.

Skiss i Arkitekturmusei samlingar, mapp AM 1970-05-107.

Möjligen ritad till Carl Hörviks inredning utförd till grosshandlare Oscar Nyléns våning i Stockholm på 1920-talet.