600
186500

BÖHLMARKS LAMPFABRIK Takarmatur, Stockholm 1920-30-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Krona av oxiderad mässing, skål av slipat matterat havannafärgat glas, fyra ljuspunkter, hängande prismor. Höjd 68 cm diameter 51 cm.

En prisma trasig, skålen med nagg.

Erik Andrén, "Aktiebolaget Arvid Böhlmarks lampfabrik 1872-1937", Stockholm 1937, modellen avbildad pl 49.

Modellen katalogförd 1929-35.