603
142693

BIRGER EKMAN Plafond, Mjölby Intarsia, 1938.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

"De fyra vindarna" modellnr 128, myrtenrot med intarsiadekor i flera träslag av de fyra vindarna i form av kvinnofigurer samt träd, kupan med målad dekor. Signerad Birger Ekman 1938. Höjd 15, diameter 73 cm.

Något blekt, smärre slitage.