609
184459

AXEL-EINAR HJORTH Vitrinskåp, "Roma", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Bonad björk, nederdel med två dörrar, kasetterad reliefdekor med centrala palmetter, lejontassar fram. Märkt med metallbricka NK R 30945- 5 11 26 samt rund brännmärkning "NK" och 2 ggr "H". Höjd 195 cm, bredd 131 cm, djup 41 cm. Nyckel finns.

Smärre repor och slitage.

Björk, Ekström, Ericson, "Axel Einar Hjorth, möbelarkitekt, Signum 2009, se sid 47, variant tillverkad vid Svenska Möbelfabrikerna Bodafors.

Modellen formgiven år 1927.