617
190868

SYLVIA STAVE Kaffeservis, 4 delar, C. G. Hallberg, Stockholm 1930-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Nysilver, svärtat trähandtag. Bestående av kanna, sockerskål och gräddsnipa på bricka.

Graverad ägarmärkning, slitage. (4)

Stockolmsutställningen 1930, modellen utställd på avdelningen för oädla metaller.