623
192251

Gunnar Asplund

(Sverige, 1885-1940)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
96 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Gunnar Asplund
(Sverige, 1885-1940)

Karmstol, ca 1930.

Förkromade stålrör, stoppad sits och rygg klädda i brunt läder. Höjd 76,5 (45) cm, bredd 65,5 (48) cm.

Slitage, lädret med skador.

Proveniens

Gåva till samtida arkitektkollega. Därefter i arv inom familjen.

Red. Holmdahl, Lind, Ödeen, "Gunnar Asplund Arkitekt 1885-1940 Ritningar, Skisser och fotografier", Byggmästare 1943, andra upplagan 1981. Se sid 148.

Modellen möjligen en prototyp ritad av Gunnar Asplund till Stockholmsutställningen 1930. Den här modellen är snarlik den stol som Asplund ritade till Svenska Slöjdföreningens Styrelserum år 1931, är något vidare och generösare i proportionerna samt skiljer sig i detaljer vid armlänen.
Stolen är en modern tolkning av klismosstolen i stålrör, materialet som var på modet endast en kort tid, i stort sett mellan ca 1927-1930.

Även på Stadsbiblioteket (1920-28) använde sig Asplund av en klismostyp av stol, bl.a i stadsbibliotekariens rum.