632
190209

OSCAR NILSSON, möjligen, Skåp, Hjalmar Wikström, Stockholm 1940-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Palisander med stiliserande växtornamentik i mässing, inredning i mahogny av hyllplan och besticklådor, märkt med metallbricka HJ Wikström Möbelsnickare Stockholm. Höjd 175,5 cm, bredd 150 cm, djup 45 cm.

Smärre skador.

Hjalmar Wikström hade sin verkstad på Banérgatan i Stockholm och var bl.a en av de snickarmästare som utförde de Carl Malmstensritade möblerna på Ulriksdal, vid sidan av mer bekante Hjalmar Jackson.