662
160097

WIWEN NILSSON Bägare, Lund 1949, sterling delvis förgylld.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
33 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Vågbandsdekor, vid mynning och bas, stämplad bård upptill, räfflad fotring. Höjd 21 cm, vikt 665 g.

Gåvoinskription undertill, förgyllningen något sliten.

Kersti Holmquist, "Silversmeden Wiwen Nilsson", Lund 1990, sid 130. Wiwen kallade själv denna stil för "Bysantinsk", formen anknyter till svenskt 1700-talssilver.