722
156462

ALMARIC WALTER & HENRI BERGÉ Kanna, Pâte de Verre, Nancy, Frankrike, 1920-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Reliefdekor av bär och blad i färger mot turkos fond. Signerad A. WALTER NANCY Bergé Scc. Höjd 21,5 cm.

Undersidesskada.

Münchner Stadsmuseum, augusti 1980- januari 81, Nancy Jugendstil in Lothringen 1900. Modellen avbildad sid 495, katalognummer 526.