748
191471

GUNNEL NYMAN Vas, Nuutajärvi, Notsjö, Finland 1950-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Klubbat pris
2 400 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Klarglas med bärnstensfärgat infång samt musch. Signerad G. Nyman Nuutajärvi Notsjö. Höjd 20 cm.

Modellen formgiven år 1947, katalogförd 1949-58.