Madeleine Pyk – en samling F769
781
191809

ERIK HÖGLUND, vas, Boda glasbruk, 1950-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Oval, graverad och slipad dekor av spindelnät, figurer och växter. Signerad Boda 231/1039 E. Höglund. Höjd 24 cm.

Smärre invändig beläggning.

Modellen formgiven år 1955.