Madeleine Pyk – en samling F769
789
192671

ARTHUR PERCY Servisdelar, 36 st, Gefle Porslinsfabrik, 1920-tal.

Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
285 - 332 EUR
327 - 382 USD
Klubbat pris
6 800 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, konturerade med svart glasyr. Bestående av 12 mattallrikar (diam 24 cm), 20 assietter (diam 19 cm), 2 uppläggningsfat (diam 34,5 cm) samt ett par ljusstakar.

Ett fat med undersidesnagg. (36)