795
193267

WILHELM KÅGE Bricka, "Argenta", Gustavsberg 1930-33.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
3 200 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, grön glasyr med målad silverdekor av stjärnmönster. Signerat GUSTAVSBERG C ARGENTA 1018 B samt stämplat GUSTAVSBERG 1930 1018 2 och etikett: ENDA EX 1018.

Krackelyr, obet undersidesnagg, dekorslitage.