830
194021

STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, fem sammanfogade vaser, målad dekor i olika färger. Signerad med studiohanden i blått 26/V SWEDEN, målarsignatur Helinä Pitkänen. Höjd 12 cm, längd 33 cm.

En vas med nagg på fot och mynning, krackelyr.

Proveniens

Sven Jonsons samling