STIG LINDBERG Vas/ljusstake "Snurran", Gustavsberg studio 1940-50-tal.
Fajans, fem sammanfogade vaser, målad dekor i olika färger. Signerad med studiohanden i blått 26/V SWEDEN, målarsignatur Helinä Pitkänen. Höjd 12 cm, längd 33 cm.
En vas med nagg på fot och mynning, krackelyr.
Proveniens
Sven Jonsons samling
×
Logga in
Kunde inte logga in