890
187573

WALTER SCHOTT Figurin, "Kugelspielerin", Meissen, Tyskland, jugend, ca 1900.

Utropspris
10 000 SEK
872 EUR
912 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, kulspelande amazonkvinna, polykromt bemålad och med förgyllda detaljer. Märkt med korsade meissensvärd i underglasyrblått, ristat Q 180 och inpressat 58. Höjd 35,3 cm.

Stubben med bladnagg, sockeln med ifyllda nagg.

Modellen formgiven år 1898.