Arne Jones E1299
897
191644

PABLO PICASSO, kanna, "Cruchon hibou", Madoura, Vallauris, Frankrike 1955.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 850 - 3 320 EUR
3 260 - 3 800 USD
Klubbat pris

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Fajans, målad dekor av uggla i svart, vitt, blått och brunt. Signerad EDITION PICASSO och stämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 27,3 cm.

A. Ramié, nr 293, sid 152.

Modellen utförd i 500 exemplar.