175
188921

Andres Serrano

(USA, Född 1950)
Utropspris
160 000 - 170 000 SEK
14 200 - 15 100 EUR
15 000 - 15 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Andres Serrano
(USA, Född 1950)

"Russia (Taisia Egorovna Mirina, Public Toilet Attendant)", 2005

Signerad Andres Serrano och numrerad 1/3 a tergo. Cibachrome 152,5 x 126 cm. Originalram med plexiglas. Ej examinerad ur ram.

Tilläggslista

I originalram.

Proveniens

Paula Cooper Gallery, New York.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Moscow House of Photography, Moskva, 2005.
La Part Maudite Collection Lambert en Avignon, Avignon Frankrike, 2006.
Galleri Charlotte Lund, Stockholm, 2007.

Upplaga 3+2 AP.