Madeleine Pyk – en samling F769
186
196490

Lars Tunbjörk

(Sverige, 1956-2015)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
570 - 760 EUR
654 - 872 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Lars Tunbjörk
(Sverige, 1956-2015)

"Skara, 1990"

Signerad Lars Tunbjörk och daterad 1990. C-print, bildyta 21,5 x 26,5 cm. Ur serien "Landet utom sig", 1990.

Mårten Castenfors, "Sveriges Konst 1900-talet del 3 1970-2000", Sveriges Allmänna Konstförening Publikation 110, 2001, motivet avbildat i färg sid 133.

Tunbjörk har med sina stilsäkra fotografier bildat skola för en yngre generation fotografer och konstnärer. Med kamerablixten som signatur och sin hyperrealism, som drar åt det surrealistiska, lade han grunden för en helt ny bildestetik där färg, form och komposition styrde val av miljöer och rekvisita. Plötsligt kunde stormarknadens besökare iklädda träningoveraller i pastellfärgad nylon förvandlas till estetiskt tilltalande symboler för vår tid och plötsligt fick en värld utanför storstaden ta plats i samtidskonsten.